Faydalı Linkler

www.matematikdunyasi.org/

Matematik ile ilgili yazıların yanı sıra popüler konuların da yer aldığı Matematik Dünyası dergisinin web sitesidir. Derginin bazı sayıları online erişime açıktır.

 www.matematiksel.org/

Matematiksel, tamamen gönüllü bir ekip tarafından 2015 yılından beri yürütülen bir bilim platformudur. Hedefleri matematiğin ülkemizde bir popüler bilim olarak yaygınlaşmasını sağlamaktır. Sitede popüler bilim ve matematik konularında yazılar bulunmaktadır.

www.turkmath.org/beta/index.php

Türkiye'deki Matematik bölümlerinin düzenledikleri seminer, konferans, sempozyum, yaz okulu vb. etkinliklerin duyurusnun yer aldığı web sayfasıdır.

www.mathgenealogy.org/

Bu sayfada 260 binden fazla matematikçinin doktora tez danışmanlarının kim olduğu bilgisine ulaşılabilir. Benzer şekilde kayıtlarda yer alan herbir bilim insanının doktoradan mezun olmuş öğrencilerinin bilgisi de sayfada mevcuttur. Bununla birlikte, bu matematikçilerin doktoradan mezun oldukları üniversite ve yıl bilgileri ile, ulaşılabilir ise, doktora tez başlıkları da sayfada bulunabilir.

mathigon.org/timeline

Bu sayfada ilk çağlardan beri matematiğe katkıda bulunan belli başlı kişilerin kısa biyografileri yer almaktadır. Ayrıca, sayfanın alt kısmında bilim için önemli bazı gelişmeler için de ayrıca bir zaman çizelgesi mevcuttur. Sayfadaki bilgilerin çoğunluğunun Türkçe olduğunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

www.turcademy.com/tr

Turcademy, Türkiye’de tüm akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak akademik yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak ve Türkiye’deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla Informascope firması tarafından geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur.

https://nesinkoyleri.org/wp-content/uploads/2019/05/cebir.pdf

Temel Grup Teorisi, Ali NESİN

http://site.iugaza.edu.ps/mashker/files/2010/02/hungerford_-_Algebra.pdf

Algebra, Thomas W. HUNGERFORD 

https://betterworld.idm314.org/index_tr.html

 

Prof. Dr. Ayhan ÇİTİL'in Felsefe ile ilgili okuma önerileri

1) Sağduyu, Bilim ve Şüphecilik. Alan Musgrave, Ithaki, 2013. Çev. Nur Küçük

2) Çağdaş Felsefe I. Ahmet Ayhan ÇİTİL, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yayınları.

3) Çağdaş Felsefe II. Zeynep DİREK, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yayınları.

4) Dil Felsefesi. İlhan İNAN, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yayınları.

5) Dile Gelen Felsefe. Taylan Altuğ, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul, 2008.

6) Bilim Dedikleri : Bilmin Doğası, Statüsü ve Yöntemleri Üzerine bir Değerlendirme. A. Chalmers, Vadi Yayınları, İstanbul, 1990. Çev.Hüsamettin Aslan

7) Metafizik. Teo GRÜNBERG ve David GRÜNBERG, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yayınları.